Video sadaļa

Es labprāt piedalos dažādos pasākumos, kur man ir iespēja runāt par neirodažādību (īpaši UDHS), bērniem un viņu tiešībām, iekļaujošo izglītību un sabiedrību kopumā. Tāpēc šajā sadaļā dalīšos ar video diskusijām, sarunām par un ap šīm tēmām, kurās pati esmu piedalījusies. Ceru, ka būs noderīgi.

Saruna ar BJPVC vadītāju - dr. Karīnu Beinerti

Karīna ir ļoti atvērts, zinošs speciālists, kas stažējies Anglijā un ienes pasaules praksi arī Latvijā. Ar viņu pārrunājām daudz vecākiem nozīmīgus jautājumus: kādi ir Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra (BJPVC) piedāvātie pakalpojumi; kāds labums bērnam no diagnozes; kas jāņem vērā, ja lietojat stimalantu medikamentus un vēl daudzi nozīmīgi jautājumi. Noteikti noklausies un iepazīsties ar jauno centra vadītāju. 

Audiologopēda loma un atbalsta iespējas bērniem ar UDHS

Audiologopēds nav tikai tas, kas palīdz izrunāt burtus. Tas ir ļoti plaša spektra speciālists un noteikti iesaku vecākiem pie tāda griezties. Ar Aneti pārrunājām daudzas no audiologopēda funkcijām un iespējamo atbalstu, ko var sniegt bērniem ar UDHS un mācīšanās traucējumiem, kas ir bieži klātesošie bērniem ar UDHS. Noteikti noklausies!

Saruna ar sertificētu fizioterapeiti par atbalsta iespējām bērniem ar UDHS

Ļoti interesanta saruna ar fizioterapeiti Zani Zaļaiskalns. Fizioterapeits patiesībā tāpat kā ergoterapeits ir līdz galam nenovērtēts speciālists Latvijā. Noteikti iesaku fizioterapeitu, kā vienu no TOP speciālistiem pie kā griezties, ja bērnam ir UDHS vai pat tikai aizdomas. Palīdzēs gan ar koordinācijas grūtībām, sava ķermeņa izprašanu, fizisko aktivitāšu rutīnas ieviešanu, trauksmes mazināšanu un emociju regulācijas prasmju attīstīšanu un vēl un vēl. Noklausies!

ABA terapeita loma bērnam ar UDHS

ABA (aplied behaviour analysis) jeb uzvedības analīze. Šo sarunu vadīja viena no Latvijas UDHS biedrības biedrēm. Pati ar interesi noklausījos. Lai gan Latvijā ABA vairāk saistās ar AST, patiesībā tā der jebkuram bērnam, kuram ir kādas grūtības ar uzvedību un var būt pat ļoti palīdzoša UDHS bērniem veiksmīgāk apgūt vēlamo uzvedību! Noklausies!

Kā psihologs var palīdzēt?

Dialogs starp diviem psihologiem - es un mana kolēģe Sigita Lielbriede. Sarunas gaitā ieskicējām, cik daudz un dažādos veidos psihologs var būt noderīgs saskaroties ar UDHS. Es pastāstīju par to, ko daru vislabprātāk - veicu psiholoģiskās izpētes bērniem, kā arī nodarbojos ar vecāku, pedagogu un sabiedrības kopumā psihoizglītošanu. Savukārt, Sigitas lauciņš ir atbalsta grupas vai individuālais atbalsts vecākiem. UDHS neskar tikai to cilvēku, kam tas ir, bet arī vidi apkārt - ģimeni, izglītības iestādi, darbu. Arī iesaistītajām pusēm, it īpaši vecākiem, ir jāparūpējas arī par sevi! Noklausies -bija vērtīgi!

Saruna ar sertificētu ergoterapeiti Madaru Miķelsoni

Šī sarunai man pašai personīgi bija ļoti interesanta, jo patiesībā neko daudz par ergoterapiju nezināju. Man pašai šķita, ka tā paredzēta vairāk bērniem, kam ir grūtības ar rakstīšanu vai sīko muskulatūru, bet ak, kā es kļūdījos. Madara tik dedzīgi izstāstīja par daudzām niansēm, kur ergoterapeits var būt noderīgs: gan lai labāk izjustu savu spēku (spēlējoties ar citiem), gan uzlabotu koordināciju un neveiklumu (jā!!!), gan lai palīdzētu ar laika izjūtu un plānošanu un vēl un vēl. Ergoterapeits noteikti ir TOP sarakstā bērniem/ cilvēkiem ar UDHS - noteikti noklausies!

Saruna ar bērnu psihiatri Ilanu Germanenko

Sarunas laikā bija iespēja iepazīsties ar BKUS jaunizveidotā bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra psihiatri. Ilana nupat ir saņēmusi sertifikātu pēc pamatīgām apmācībām UDHS diagnostikā. Ar ārsti mēs runājām gan par viņas pašas pieredzi saistībā ar UDHS, gan par jaunākajām tendencēm šajā jomā un labo praksi UDHS diagnostikā. Tāpāt pieskārāmies jautājumiem par to, kā labāk sagatavoties konsultācijai pie psihiatra, ar ko rēķināties un kādos jautājumos būt uzmanīgiem un apsvērt vēl kāda speciālista viedokli. Sarunas laikā centāmies arī normalizēt psihiatriju, parunāt par dažādām medikamentozās terapijas iespējām Latvijā. Un vēl šo to, bija vērtīgi!

Radio 2 saruna par bērniem ar UDHS

Kopā ar vadošo bērnu psihiatru Ņikitu Bezborodovu un Latvijas UDHS biedrības līdzdibinātāju Sandru Kļaviņu diskutējām par to, kas tad ir un kas nav UDHS un to, ka izpratne jau ir puse no uzvaras! Noklausies arī TU!

Sarunu festivāls LAMPA, 2024

Pēc izdevniecības "Skolas vārds" uzaicinājuma piedalījos diskusijā

Sarunu festivāls LAMPA, 2024

Lai gan mani šajā video redzēt nevar, jo biju aizkadrā un vadīju atsevišķu darba staciju par mācību atbalstu (varbūt biji pienācis?), tomēr ielieku Latvijas UDHS biedrības veidoto diskusiju ar nosaukumu:

Sarunu festivāls LAMPA, 2023

Kopā ar Latvijas UDHS biedrību pirmo reizi piedalījos sarunu festivālā Lampa, kur kopā ar citiem speciālistiem piedalījos diskusijā ar nosaukumu: Vai tu zini, kas ir UDHS? Lai gan sākumā bijām nobažījušies, vai būs interese pēc šādas diskusijas, tajā gadā un tajā teltī bijām apmeklētākais pasākums! Te ir iespēja to noskatīties: