Nostiprini bērna pašvērtējumu!

Ja dod priekšroku informāciju lasīt slaidu formātā, tad turpini lasīt TE:
Bērna pašvērtējums tā veidošanās procesā ir ļoti trausls. Viss tas, ko bērns ārēji dzird par sevi vai saviem darbiem, nostiprina viņā ideju par sevi kā cilvēku. Ja viņš dzird labas lietas, tad viņā nostiprināsies savas vērtības apzināšanās, bet, ja ikdienā dzirdēs tikai to, ko viņš nevar un kāds nav, tad var ierauties savā čaulā, kļūt dusmīgs uz visu pasauli, izjust netaisnību pret sevi – un uzvedības problēmas arī būs klātesošas.
Komplimenti nav bērna izlutināšana. Pētījumi psiholoģijā arvien biežāk parāda, ka komplimentēšana var pozitīvi ietekmēt bērna pašvērtējumu un sevis apzināšanos kā vērtību. Tāpēc ir svarīgi saprast, ko un kā komplimentēt, lai bērnu patiesāk motivētu turpināt apgūt jaunas lietas un nostiprinātu sevis pozitīvu uztveri.
Tāpat jāatcerās, ka komplimenti noteiki uzlabos arī Jūsu savstarpējās attiecības – un tas ir svarīgāk par visu. Sāc ar mazumiņu un ar savu piemēru māci arī savam bērnam citos pamanīt labo! Nostiprini viņa ticību sev un savām spējām, lai viņam nerastos par tām šaubas, kad citi tās apšaubīs!
Mums visiem patīk dzirdēt labus vārdus, gūt novērtējumu no apkārtējiem, redzēt, ka mūsu labie darbi tiek pamanīti. Bērniem ar UDHS caurām dienām nākās dzirdēt to, ka viņu uzvedība nav pieņemama - "atkal tu šito un atkal tu to; vai nevari beidzot kā citi bērni/ brālis/ kaimiņš? Nu sēdi tak beidzot mierīgi un mācies!"
Visi bērni ir pelnījuši, ka viņu labie darbi, ne tikai nedarbi tiek pamanīti - tas stiprina pašvērtējumu! Zinu, ka vecākiem ir aizspriedumi par komplimentu teikšanu bērnam - vai neizlutināšu? kāpēc jāsaka kompliments par ikdienišķo? neredzu par ko īsti teikt komplimentu...
Mēģināšu Tev sniegt vairākus piemērus tam, cik dažādi mēdz būt komplimenti un, ka galvenais ir būt patiesi vērīgam un koncentrēt savu uzvedību uz labo, nevis slikto. To slikto viņi dzird katru dienu, ja ne mājās, tad skolā. Ja ne skolā, tad no vienaudžiem - esiet sava bērna gaišais stariņš!
Ir svarīgi tas, kā mēs sakam komplimentus. pareizo vārdu izvēle ļoti maina komplimentu būtību. Bērniem ar UDHS iekšējā motivācija nereti attīstās lēnāk. Tāpēc arī ir tik būtiski, ko viņi dzird no sev tuvākajiem cilvēkiem. Tas ietekmēs viņu iekšējo runu sevi motivējot!
Ko tu gribi, lai bērns sev saka?
Sāc praktizēt jau šodien un skaties, kā ar laiku Tavs bērns atplaukst:
- Pamani citiem neredzamo: "Es pamanīju, kā tu šodien sporta laukumā atbalstīji savus klasesbiedrus ar skaļām ovācijām! Kāds tu esi atbalstošs draugs!
- Noņem fokusu no rezultāta: "Tu visas spēles laiku nepadevies un atdevi sevi visu. Bija prieks tevi vērot uz laukuma!"
- Pamani viņu cenšanos: Tu tik cītīgi trenējies un progress ir tiešām redzams!
- Pamani bez novērtējuma: "Tava istaba izskatās tīra. "
Kāpēc tas uzlabo bērnu pašvērtējumu?
Kad neredzi tikai rezultātu, bet novērtē arī procesu, bērns saprot, ka Tev rūp viņa personība un tas, ka viņš cenšās pat tad, ja nesanāk. Tas motivēs nepadoties arī nākotnē un noticēt, ka smagais darbs atmaksājās.
Mazie ikdienas komplimenti, kas uzlabos Jums abiem garastāvokli:
- Paldies par to, ka tu esi tu!
- Man ļoti patīk klausīties tavos stāstos.
- Tu man liec smaidīt!
- Tava aizrautība ir lipīga!
- Man ļoti patīk pavadīt laiku ar tevi!
- Tu esi apņēmīgs!
- Tavas domas/ idejas ir svarīgas!
- Tev padodas sniegt padomus!
Ņemot šo vērā, Tev būs vieglāk veidot komplimentus savam bērnam:
- Fokusējies uz lietām, kas nav saistītas ar izskatu (tas viņiem māca, ka viņu personība ir svarīgākais)
- Esi patiess (bērni māk atšķirt)
- Fokusējies uz to, kas ir bērna kontrolē vai viņu veiktajām darbībām
- Komplimentiem jābūt balstītiem uz beznosacījuma mīlestību, aiz tiem nevajadzētu lietot vārdu "BET".
- Māciet bērnam pieņemt komplimentus ar savu piemēru, pasakot paldies, kad pats tādu saņemiet!
informāciju sagatavoja: psiholoģe Dana Skara