UDHS pirmsskolā II (turpinājums)

Ja Tev vieglāk tekstu uztvert slaidu formātā, lasi tālāk TE:
Turpinājums dažādām metodēm, ko pirmsskolas pedagogiem izmantot ar bērniem, kad tiek novērota nepieņemama uzvedība. Lai bērna uzvedība tiktu ātrāk un veiksmīgāk uzlabota, ļoti svarīga ir arī vecāku iesaiste – kopīga sadarbība, izvirzot vienādus mērķus un apbalvojot vienu un to pašu vēlamo uzvedību. Iedrošinu pedagogus pārrunāt bērna uzvedību ar vecākiem un meklēt risinājumus, kas labāk darbotos visām pusēm (neaizmirstot arī bērna vēlmes un varēšanu).
Uzvedības modificēšana ar atalgojumu
Visiem bērniem patīk atalgojumi. Bet ne visiem bērniem viena lieta derēs. Lai to noskaidrotu ir jāizmēģina dažādi varianti. Tā var būt gan visas grupas sistēma - katram sava burka/ kastīte, kur krāt bumbiņas vai zvaigznītes. Plakāts, kur tiek iezīmēti smaidiņi vai bērns var ielīmēt uzlīmītes, saņemt zīmodziņus. Var tikt uzrakstītas mērķa uzvedības un tām klāt rakstīti bērnu vārdi, kas vēlamo uzvedību izrāda (palīdz citiem bērniem, ceļ roku, klusu gaida rindā utt.).
Ja ir svarīgi mainīt kādu bērna nevēlamu uzvedību, kas nereti būs bērnu ar UDHS gadījums, tad visiedarbīgākās būs ikdienas vai iknedēļas atskaites, kur pedagogi sadarbojās ar vecākiem, lai kādu no uzvedībām mainītu pret adaptīvāku. Viena un tā pati vēlamā uzvedība tiek atalgota gan bērnudārzā, gan mājās. Pedagogi apbalvo uzvedību ar smaidu, īkšķīšiem, uzslavu, uzlīmītēm, smaidiņiem, apskāvieniem utt. Un dienas vai nedēļas beigās (pēc vienošanās) nodod vecākiem uzvedības atskaiti - cik bieži vēlamā uzvedība ir izrādīta.
Arī vecāki mājās pievērš uzmanību tai pašai uzvedībai, izvēloties savu atalgojuma sistēmu (vislabāk, ja līdzīga kā BD). Un nedēļas beigās vecāki var atalgot bērnu ar lielāku atalgojumu nedēļas beigās - lielā multfilma, zoo apmeklējums u.c. atalgojumam ir jābūt bērnam (nevis tikai vecākam) saistošam. Ja bērnam šis atalgojums nebūs svarīgs, lielas izmaiņas novērot nevarēs. Vienlaicīgi nevajadzētu mainīt vairākas uzvedības - bērnam grūti saprast, ko no viņa sagaida. Kā arī pieaugušajiem grūtāk administrēt. Un galvenais, definējam uzvedību pozitīvā veidā un to uzreiz atpazīstam un pastiprinam.
Klusais jeb miera stūrītis
Nereti bērni ar UDHS piedzīvo sensoro pārslodzi, kas var negatīvi ietekmēt arī viņa uzvedību - pastiprinās emocionālā impulsivitāte un hiperaktivitāte un grūtāk noturēt uzmanību. Ja pamanāt, ka bērnam ir grūti situācijā, kurā atrodas, piedāvājiet viņam atpūtināt savas maņas kādā klusākā vietā (lasāmajā stūrītī utt.).
To nevajadzētu izpildīt kā sodu, bet bērnu iesaistot: "Vai tu vēlies pabeigt savu darbiņu/ atpūsties lasāmajā stūrītī pāris minūtes?" "Es tev tur tālāk iekārtoju spilvenu stūrīti un noliku grāmatiņu/ zīmulīšus, lai tev ir interesanti."
Šo pašu atsevišķo stūrīti/ vietu var izmantot arī situācijās, kad bērna uzvedība ir nepieņemama pret citiem un tiek traucētas grupu nodarbības. Ieteikums lietot brīdinājumus/ atgādinājumus par vēlamo uzvedību (vismaz 3). Pēc tam bērnam tiek izskaidrots, kāpēc viņam vairs neatļauj piedalīties grupu aktivitātē un viņš tiek aizvests uz kluso stūrīti. Atkal šo nevajadzētu definēt kā soda vietu, bet, piemēram, apdomāšanās stūrīti/ krēsliņu/ spilvenu utt. Tas var būt tikai pāris minūšu pārtraukums bērnam, lai apvaldītu savus impulsus.
Pēc tam (kad emocijas visiem rimušas) tiek pārrunāts: "Tu nokļuvi apdomāšanās stūrītī, jo 3 reizes bez jautāšanas izrāvi Annai bumbu no rokām/ iesiti Kārlītim. Pirms kaut ko ņemt ārā no rokām, ir jāpajautā/ rokas un kājas jāpatur pie sevis -citiem sist nedrīkst!"
Var tikt uzlikts taimeris ar zvaniņu (uz pāris minūtēm) un bērnam atgriežoties, viņš tiek mīļi uzņemt atpakaļ: "Mums ir prieks, ka tu atkal pie mums atgriezies!"
Bērniem ar UDHS nereti būs grūti saprast gan savas, gan arī citu cilvēku (bērnu) fiziskās robežas. Dažādu aktivitāšu laikā, viņi bez ļauna nodoma var grūsties citiem virsū, pārņemt citu darba vietu utt. Šādā gadījumā pedagogi var ierādīt bērnam noteiktu vietu - uzlīmējot uz paklāja krāsainu līmlenti/ apvelkot apli/ izmantojot riņķi/ mazu paklājiņu, kas viņiem darbojas kā atgādinājums par viņu TELPU.
Informāciju sagatavoja Dana Skara