UDHS pirmsskolā

Ja Tev vieglāk tekstu uztvert slaidu formātā, lasi tālāk TE:
Pirmsskolas pedagogi būtībā atrodas pirmajā frontes līnijā, kas sastopas ar dažādiem izaicinājumiem. Viņiem ir jāatrod veidi, kā bērniem nodrošināt viņiem tik nepieciešamo struktūru, aprūpi un izglītošanu (gan sociālo, gan akadēmisko, gan ar uzvedību saistīto). Jo tieši šīs prasmes ir kā pamatakmens, kas var nodrošināt arī tālāko bērna attīstību un sasniegumus dažādās jomās.
Šīs nebūs speciālas metodes bērniem ar UDHS. Tās ir pozitīvas audzināšanas metodes, kas uzlabos visu bērnu uzvedību, prasmes nākotnes mērķu sasniegšanai, plānošanai, kā arī uzlabos savstarpējās attiecības!
Visi pirmsskolas pedagogi kaut kādā mērā saskaras ar pieaugošu skaitu grūtāk audzināmu bērnu vai bērnu, kuriem ir nepieciešams lielāks atbalsts. Tas var iekļaut bērnus, kuri:
- ir ar lēnāku attīstību un prasmēm
- dažādiem neiroattīstības traucējumiem (tai skaitā UDHS vai autiskā spektra traucējumus)
- nāk no sociāli mazāk nodrošinātām ģimenēm, kur var netikt nodrošināta pietiekama bērna attīstībai audzināšana
- netiek nodrošinātas nepieciešamās audzināšanas un disciplinēšanas metodes (robežas, noteikumi)
☀️ Klimata izveide
Bērnudārzā (turpmāk BD), būtībā VISS (gan uzvedības ekspektācijas, gan sociālās prasmes), bērnam ir jāiemāca. Un, lai iemācītu, visas šīs vēlamās prasmes, tās bērnam būtu rūpīgi jāaizskaidro un jāmodelē, kā arī jāprakstizē, līdz kāmēr bērns šīs jaunās prasmes nostiprina un lieto automātiski.
Būtībā, kopš bērns sper savu pirmo soli BD, viņam ir jāmāca tas, ko Jūs no viņa sagaidat visas dienas garumā. Un tas, pirmkārt nozīmē, noteikumu izveidi, kas visiem saprotami un iespējami.
🧑🏼🏫 Noteikumi
Pietiks, ja sākumā tiks ieviesti 2-3 svarīgākie noteikumi, kas tiek kārtīgi izrunāti un bērniem iespējams piedalīties diskusijā par un ap tiem. Palēnām papildinot ar citiem pēc situācijas.
Piemēram:
- Kājas un rokas paturēt pie sevis (pozitīvs veids noteikumam - nedrīkst sist citiem!)
- Runājam klusajā balstiņā (tā vietā, lai teiktu - nedrīkst kliegt/ bļaut!) utt
❗️ Lai bērniem šis būtu saistošāk un interesantāk, noteikumu ieviešana var notikt bērniem interesantos veidos: caur stāstu lasīšanu un pārrunāšanu, ar lomu spēļu vai rokas lelles palīdzību utt. Noteikumi tiek ikdienā praktizēti, līdz notiek automātiski. Ik pa laikam pārbaudot, vai bērni tos atcerās!
Paredzamība
Lai pāreja no vienas lietas uz nākamo noritētu iespējami mierīgāk, bērniem ir nepieciešams laicīgi zināt, ko gaidīt. Viņiem tas iedod drošības sajūtu, ja zin, kāda lielos vilcienos izskatās viņu diena.
Ikdienas rutīna - arī šeit var izpausties radoši! Bērni to var uzzīmēt paši, vai tas var tikt izprintēts,
izveidots no plastilīna utt. Galvenais novietots bērniem redzamā vietā!
Pozitīva uzmanība
Labākais un ātrākais veids, kā panākt izmaiņas bērna uzvedībā, ir ignorējot cik iespējams nevēlamo un pamanot vēlamo uzvedību. Pamanot vēlamo, tā būtu jāatspoguļo bērnam!
Piemēri:
"Es redzu, kā Kristīne atcerējās pacelt roku. Tas man labāk palīdz mācīt visiem. Paldies tev par to, Kristīn!"
"Es tiešām novērtēju to, kā tu Kaspar, klusiņām gaidi savu kārtu. Paldies, ka esi tik pacietīgs!"
❗️ Lai vēl uzsvērtāk demonstrētu, ka vēlamā uzvedība ir izrādīta (īpaši svarīgi gadījumos, kad tā ir galvenā mērķuzvedība kādam bērnam), var iesaistīt visu bērnu grupiņu tās novērtēšanā.
"Bērni, aplaudēsim Viesturam par to, ka viņš visu nodarbību palika sēžam savā vietā (ar apbrīnu, bez ironijas). Mēs zinām, ka viņam ir grūti nosēdēt tik ilgi! Paldies, ka biji tik pacietīgs līdz beigām!"
👌 Šādi motivēsim bērnu arī nākamreiz palikt savā sēdvietā/ nerunāt no vietas/ netraucēt citiem. Jo viņš zinās, ka kāds to arī redz un novērtē!
Pāreja no vienas aktivitātes uz citu
Tā kā nereti bērniem var būt grūti pārslēgties no tā, ko dara (it īpaši, ja nodarbe sagādā prieku) uz kaut ko citu (iespējams maazāk tīkamu).
👉 Laicīga brīdināšana, smilšu pulksteņi, kad palikušas pēdējās 5 minūtes, kā arī uzslava vai grupas aplausi par to, ka pāreja notikusi veiksmīgi, var uzlabot nevēlamo uzvedību.
❗️ Ja bērns ar UDHS tomēr ir ļoti aizrāvies, pedagogam vajadzētu nevis paaugstināt balss toni, bet pazemināt un griezties pie bērna personīgi atgādinot par to, ka laiks beidzies!
Šīs ir tikai pāris nelielas tehnikas, ko ņemt vērā darbojoties ar mazajiem ķipariem! Un galvenais, ka šīs tehnikas uzlabos visu bērnu uzvedību, drošības sajūtu un veicinās siltas un saprotošas attiecības savā starpā! 🫶
Turpinājums sekos...
Informāciju sagatavoja: Dana Skara