Fiziskās aktivitātes

Ja informāciju vieglāk uztvert slaidu formātā, tad turpini lasīt manā instagram kontā, TE:
Neatkarīgi no tā, vai cilvēkam ir vai nav UDHS, regulārām fiziskām aktivitātēm ir ļoti svarīga loma dažādu smadzeņu daļu optimālas darbības veicināšanai.
Aktīvi kustoties tiek palielināts neirotransmiteru dopamīna un norepinefrīna līmenis, kam ir noteicoša loma uzmanības sistēmas regulēšanā. Ar regulārām fiziskām aktivitātēm mēs varam paaugstināt šo neirotransmiteru sākotnējo līmeni, veicinot jaunu šūnu receptoru augšanu noteiktos smadzeņu reģionos.
Fiziskās aktivitātes ir parādījušas saistību arī ar citiem smadzeņu reģioniem. Piemēram, tie var pozitīvi ietekmēt arī limbisko sistēmu, kas ir atbildīga par emocijām, jo palīdz regulēt amigdalu. Amigdala samazina reakciju uz apkārtējiem stimuliem, it īpaši jauniem un nepazīstamiem kairinājumiem. Tātad pēc fiziskas aktivitātes bērns, kurš citā gadījumā varētu emocionāli uzsprāgt, jo gadījās kaut kas viņam nepieņemams, šoreiz varētu iztikt bez tik izteiktas emociju izlādes.Fiziskās aktivitātes, kas ir uzrādījušas patiešām labus UDHS simptomu samazināšanās rezultātus ir:
- cīņu māksla (karate, džudo, taekvando u.c.)
- balets
- slidošana
- vieglatlētika
- riteņbraukšana
- kalnos kāpšana
- airēšana
- skrituļslidošana
- bet noteikti arī citas ...
Kāpēc, tieši šis aktivitātes?
Tehnisko kustību nepieciešamība, kas raksturīga šiem sporta veidiem, aktivizē daudzus smadzeņu reģionus, kas ir atbildīgi par līdzsvaru, laika izjūtu, secību, seku novērtēšanu, pārslēgšanos no vienas darbības uz nākamo, kļūdu labošanu, smalkās motorikas korekcijas, impulsu kavēšanu un, protams, intensīvu fokusu un koncentrēšanos.
Kā tas ietekmē bērna izjustās grūtības?
Uzlabo vadības funkcijas, uzmanības noturība, laika plānošana, multitaskings, uzmanības pievēršana detaļām, organizēšana un plānošana.
Spēju apgūt jaunas lietas kopumā, jo tā ir cieši saistīta ar smadzeņu plasticitāti, ko pētījumi uzrāda, ka ar regulārām fiziskām aktivitātēm var uzlabot.
Uzlabo hiperaktivitātes simptomus. Fiziskās aktivitātes ir labs veids, kā izlādēt lieko enerģiju. Pētījumos uzrādās, ka ar fizisko aktivitāšu palīdzību var samazināties agresīvā uzvedība, uzlaboties bērna trauksme un depresija, kā arī socializēšanās prasmes.
Uzlabo pašvērtējumu. Ja atrod sporta veidu, kas bērnam padodās un patīk, var sasniegt grandiozus panākumus (te nāk talkā arī hiperfokuss). Ne velti tik daudz pasaulē zināmiem sportistiem ir UDHS.
Arī tad, ja neesi vēl atradis bērnam piemērotu fizisko aktivitāšu pulciņu, centies viņu fiziski nodarbināt vismaz 4 reizes nedēļā, lai novērotu pirmos simptomu uzlabojumus.
Pamēģini:
- ģimenes kopīgs izbrauciens ar riteņiem vai skrituļslidām.
- apmeklēt kopā kādu brīvpieejas futbola vai basketbola laukumu un paspēlēt kopā bumbu
- kopā ar draugiem noorganizēt paslēpju spēlēšanu
- pastaiga pa dabas takām
Kā viens no labajiem piemēriem ir visvairāk titulētais olimpisko medaļu īpašnieks peldētājs Maikls Felpss (Michael Phelps). 28 olimpiskās medeļas runā pašas par sevi. Kā arī pēdējās olimpiskajās Simona Bailsa paņēma visu iespējamo zeltu, ko vien vingrošanas disciplīnās viņa varēja paņemt.
Bet tas, kas padarīja Maiklu un Simonu veiksmīgu, nebija tikai peldēšana vai vingrošana. Aiz viņa stāvēja vecāki, skolotāji un treneri, kas bija gatavi atbalstīt un noticēja viņu neatlaidībai, neskatoties uz visiem UDHS simptomiem.
Esiet TAS vecāks, TAS skolotājs, TAS treneris, kas notic bērnam nevis diagnozei!
Saturu sagatavoja psihologs, Dana Skara