Pārmaiņas -viegli vai grūti?

Ja vieglāk uztver informāciju slaidu formātā, tad dodies šo ierakstu lasīt uz manu Instagram kontu TE.
IERADUMI
Vecos ieradumus nemaz nav tik viegli izmainīt, jo tos ir vieglāk uzturēt, tie notiek automātiski un ir sajūta, ka tie ir daļa no mums. Lai notiktu pārmaiņas, domāšanai jābūt vērstai uz izaugsmi un sapratni, ka būt cilvēkam nozīmē "mūžu dzīvo, mūžu mācies". Tāpat ir jāpieņem tas, ka paradumu maiņa ir ilgstošs process!
Pārmaiņu procesā Tu pieļausi kļūdas un bērns pieļaus kļūdas. Tā vietā, lai sev vai bērnam par to pārmestu, iepauzē, sakārto savas domas un centies kļūdu izlabot. Šāds piegājiens iedrošinās jūs abus kopā turpināt un kopā augt. Un atceries, lai kā Tev gribētos veikt izmaiņas visās sfērās uzreiz, cilvēki vienlaicīgi var izmainīt tikai vienu lietu!
Lai pārmaiņu process notiktu veiksmīgāk, iesaisti tajā bērnu, cik vien iespējams! Izrunājiet, kas neiet tā, kā gribētos. Izdomā 2 lietas, ko Tu vēlētos mainīt un palūdz 2 lietas izdomāt arī bērnam. Kopīgi izvēlieties, pie kurām izmaiņām strādāsiet. Ja tā būs bērna izvēlētā, tad viņš šim procesam pieies atbildīgāk, jo pats būs to izvēlējies.
Jāmainās būs ne tikai bērnam - savi paradumi būs jāmaina arī Tev! Tāpēc sāc ar sevi:
*pamani savas fiziskās reakcijas un emocijas (spriedze, svīšana utt.)
*iepauzē pirms emociju izlādes, aizej uz brīdi no situācijas un veic elpošanas vai apzinātības vingrinājumus.
!!! Atceries, emocijas ir ātri pārejošas, ja tām neļauj eskalēties!
Pieņem to, ka progress visdrīzāk izskatīsies šādi: divi soļi uz priekšu viens atpakaļ - spēj saredzēt to 1 ( vai 0,5) soli uz priekšu!
Dod bērnam iespēju izvēlēties, sniedzot vismaz divas izvēles:
piemērs: "Tu vēlies tīrīt putekļus vai izsūkt grīdu? Ir pienākumu laiks, mēs visi kaut ko daram un pēc tam, kad būsim pabeiguši, varam doties izbraucienos ar riteni pa mežu."
Tādā veidā bērns izjūt vismaz daļēju autonomiju - viņš pats var izvēlēties!
GRAFIKI, SARAKSTES, LISTES:
Viņi tās ienīst . BET....
tas pasargā Tevi no atkārtošans "miljons reižu". Brīžos, kad bērns saka, ka nezin, ko darīt, Tu norādi uz darāmo lietu sarakstu, dienas kārtību utt. (Ja bērns vēl nelasa, izmanto zīmējumus, ikonas)
Saraksti arī palīdz uzlabot bērna vadības funkcijas, kā plānošana, organizēšana, pārslēgšanās, prioritizēšana utt.
Veidojiet dienas grafiku, noteikumu sarakstu, somas kārtošanas sarakstu kopā!
SPECIFISKAS UZSLAVAS:
Visiem cilvēkiem patīk, ka viņiem "uzsit pa plecu", bet īpaši tas ir nepieciešams bērniem ar UDHS.
Uzslavās esiet konkrēti, te nederēs 10 reizes dienā " kāds tu gan esi malacis".
Pamani ne tikai sasniegto rezultātu, bet arī cenšanos. "Es redzu, ka tas tev nenāk viegli, bet tu nepadodies un esi jau tik daudz izdarījis".
Bērni ar UDHS tik bieži no visiem dzird slikto par sevi, piepildi viņa kausu ar labo!
SVINIET SASNIEGUMUS:
Tiem nav jābūt lieliem, lai tos atzīmētu.
piemērs: "Tu bez atgādinājuma un konfliktiem pats visu nedēļu sakārtoji savu somu. Ko tu teiktu, ja mēs to nosvinētu ar kino un to filmu, ko gribēji noskatīties?"
Atceries par uzslavām un nosvinēšanu arī par saviem sasniegumiem - Tu savaldījies, Tu nedēļu noturējies neaizrādot, Tu biji blakus un atkārtoji 10 reizes! Apbalvo sevi ar to jauno žurnālu, kam bija žēl naudas; eklēru vai siltu vannu!
Konsekvence - tas ir ļoti svarīgs vārds, lai notiktu pārmaiņas! Tas nedarbosies, ja 3 reizes sekosi noteikumiem (nedot telefonu, ja nav sakārtota istaba), bet 1 reizi "mīļā miera labad" atļausi. Un pacietība - lielās bildes redzēšana ilgtermiņā!Psihologs, Dana Skara