Rutīna II, Mājas darbi

Ja Tev vieglāk informāciju lasīt slaidu formātā, lasi šo ierakstu iekš instagram TE:
Kāpēc ir vajadzīga rutīna mājas darbiem?
Tas ir būtiski, lai samazinātu negatīvo komunikāciju un frustrāciju, kad runa iet par MD pildīšanu. Jo, kad bērni jau iepriekš zin, kas viņus sagaida, viņiem ir mazāka vēlme tam pretoties. Uz to norāda arī dažādi pētījumi: bērni, kuriem ir skaidrs mājasdarbu pildīšanas laiks, piemērota vieta un sniegts pozitīvais pastiprinājums, tiek labāk galā ar uzdoto.
Ar ko sākt?
Tieši tāpat kā ar rīta rutīnas izveidi, jāsāk ir ar kopīgi izveidotu plānu! Iesaistiet bērnu, lūdziet viņu izteikties. Jo vairāk bērna viedoklis tiks ņemts vērā, jo labāk viņš jaunos apstākļus pieņems. Jautājiet, kā viņam šķiet, kas būtu jāpamaina, lai rezultāts uzlabotos!
Svarīgākā lietā, kas ir jānoskaidro vispirms - kad sākt pildīt mājas darbus?
Mājas darbus var sākt pildīt uzreiz pēc skolas; pēc nelielas atpūtas (30min); pirms vakariņām; pēc vakariņām; pirms gulētiešanas. Izrunājiet šīs opcijas un vienojaties par noteiktu laiku. Ņemiet vērā, ka, bērniem ar UDHS vislabāk strādās pirmie 3 varianti.
Iespējams, ka bērns uzreiz pēc skolas ir pārguris un viņam nepieciešams vienkārši "atlaist" nedaudz. Bet varbūt vēl iedarbojas medikamenti un viņa uzmanības spējas ir daudz koncentrētākas uzreiz.
Pārliecinies, ka bērns pats spēs sev atgādināt par MD pildīšanu, ja neesat tur, lai viņam to atgādinātu. Pajautājiet bērnam: kā tu plāno sev atgādināt, ka ir jāsāk pildīt MD? Vai uzliks atgādinājumu uz telefona, vai modinātāju. Vai varbūt vienojatoies, ka Jūs viņam atgādināsiet...
Pieliec pie ledusskapja nedēļas plānu, kurā skaidri redzams laiks, kad jāsāk un jābeidz pildīt MD.
Kur pildīt mājas darbus?
Vecākiem vienmēr šķiet, ka bērna istaba aiz slēgtām durvīm ir labākais risinājums. Gadījumos ar bērnu ar UDHS tā nebūt nav - bērna istaba parasti ir pilna ar lietām, kas viegli var novērst uzmanību. Tāpēc vienojaties par vietām, kur bērns varētu tos pildīt - nereti tas ir virtuves galds un bērns mācās austiņās klausoties mūziku! Bet katram bērnam var būt sava produktīvā vieta - atrodiet to!
Mazie knifiņi:
- Ieplāno 5 min pārtraukumu katras 20 min (to sauc par pomodoro metodi). Īsas pauzītes palīdz bērniem ar UDHS uzlādēties! Lai laiku kontrolētu ņem talkā vizuālo taimeri.
- Respektē sava bērna "spējas". Ja redzi, ka viņš ir pilnīgi pārguris, ļauj viņam pārtraukt. Izskaidro to skolotājai, bērniem ar UDHS parasti ir jāpieliek daudz vairāk pūles, lai sapratsu, koncentrētos. Viņi raksta lēnāk un tas aizņem daudz vairāk laika, kā citiem vienaudžiem.
- Izrunājies ar skolotāju. Ja bērns nepārtraukti ilgi pilda MD, ir emocionāli noguris, iespējams, ka ir jāsamazina apjoms. Nav īsti godīgi, ja vienaudži pilda MD 1h dienā, bet Tavs bērns - 3h.
- Apsver iespēju lietot medikamentus uz MD izpildi. Apspriežoties ar ārstu par īstermiņa medikamentiem, kas varētu palīdzēt bērnam ātrāk un kvalitatīvāk izpildīt MD, tajā pašā laikā nesabojājot miega režīmu.
- Izveido MD pildīšanas grupiņu. Mācīšanās ar klasesbiedriem varbūt gan veids, kā mācīties citu bērnu stratēģijas, gan motivators pabeigt ātrāk, lai var padauzīties!
- Stratēģijas plāns. Uzrakstiet ar bērnu plānu - kas jādara, kas ir grūtākais, ar ko sākt utt.
- Nepārslogojiet bērnu ar pārāk daudz papildus pulciņiem! Lai paliek enerģija arī MD un nav tā, ka tie vienmēr tiek pildīti vēlu vakarā!
Un galvenais, neaizmirsti par komplimentiem, uzslavām, atalgojumu! Kāds našķis starp darbiņiem, apskāviens un kopīga galda spēle, kad MD pabeigti! Lai rodas pozitīvas asociācijas ar MD pildīšanu, nevis tikai bļaušana un pavēles!
Psihologs, Dana Skara