Rutīna III: Miegam

Ja Tev vieglāk informāciju lasīt slaidu formātā, lasi šo ierakstu iekš instagram TE:
Bērniem ar UDHS divas līdz trīs reizes biežāk ir novērojamas grūtības ar miegu , salīdzinot ar citiem bērniem. Viņi bieži pretojas gulētiešanai, pat ja viņi ir ļoti noguruši. Savukārt, kad viņi iekārtojas gultā, viņiem var būt grūtības aizmigt.
UDHS stimulējošie medikamenti, tāpat kā dažādi miega traucējumi, kas nereti kombinējās ar UDHS (nemierīgo kāju sindroms, krākšana vai miega apnoja), kā arī aizkavēts iekšējais nomoda-miega cikls var traucēt aizmigšanai!
Vai arī Tavam bērnam ir grūti aiziet gulēt?
Miega trūkums var ietekmēt domāšanu, funkcionēšanu un uzvedību. Tāpat tas var saasināt UDHS simptomus, tostarp hiperaktivitāti bērniem.
Ko Jūs varat darīt, lai uzlabotu miegu vai palīdzētu bērnam gulēt labāk?
Dalīšos ar dažiem izplatītākajiem ieteikumiem:
· Izveidojiet vakara rutīnas plānu: Kā jau pie iepriekšējiem ierakstiem par rutīnu skaidroju, tā bērniem ar UDHS ir ļoti nepieciešama. Pat tad, kad viņi domā, ka tā nav un šķiet, ka nekas neizdodas! It īpaši mierīgs vakara nobeigums ( vanna, grāmata, meditēšana) palīdz bērniem nomierināties un sagatavoties naktsmieram. Ieviešot regulāru, paredzamu, ilgstošu vakara rutīnu - prāts to atpazīst, saglabā kā paternu, kas signalizē, ka laiks miegam! Vakara rutīna vislabāk noritēs, ja tai būs skaidrs plāns: spēlēšanās beidzās tikos, vanna tik ilgi, zobi tik utt...
- · Ieplānojiet pietiekami daudz laika miegam: Ieteicamās miega stundas pa vecuma grupām:
3-5 gadi: 10-13h ( ne mazāk kā 8h)
6-13 gadi: 9-11h ( ne mazāk kā 7h)
14-17 gadi: 8-10h ( ne mazāk kā 7)
Ļoti svarīgi ir ievērot noteiktu gulētiešanas laiku katru dienu, lai organisms pierod pie tā, cikos ir jāiet gulēt- nevis vienu vakaru 21:00, brīvdienās 23:00 utt.
· Ekrāni: Lai vai kā šķistu, ka skatīšanās ekrānā nomierina un iemidzina, tomēr pētījumi parāda, ka ekrāna gaisma ( TV, planšete, telefons) var ietekmēt melatonīna (miega hormona) dabīgu veidošanos, tādejādi liedzot smadzenēm sākt miega procesu. Tāpēc būtu ieteicams visas elektroierīces izslēgt vismaz 1h pirms miega. Tā vietā likt citas patīkamas, nomierinošas relaksējošas nodarbes: mierīga mūzika, grāmatas lasīšana, joga, meditācija vai forša saruna par dienas notikumiem.
· Guļamistaba: Tai vajadzētu būt jaukai vietai, kur bērnam patīk uzturētis. Svarīga būtu istabas un galda sakārtošana (katrai lietai sava vieta- par kārtošanu arī vēl būs ), lai guļot gultā neraisās domas par lego klučiem stūrī. Pirms miega izvediniet telpu, lai tā ir vēsa un svaiga. Ļoti labi, ja ir gaismu bloķējošie aizskari, kurus aizvelkot ir pilnīga nakts ( atkal stāsts par melatonīnu un tā izdalīšanos tumsā). Ja istabā ir kādas ierīces ar gaismiņām, tās vajadzētu aizklāt vai izslēgt. Tāpat ar ierīcēm, kas rada kādu skaņu ( ja nu vienīgi baltais troksnis - kas var palīdzēt arī fokusējoties mājas darbiem).
!!! Ja nekas no šī nelīdz:
· pārbaudiet dzelzs līmeni asinīs, jo (feritīns) - pazemināts līmenis var vēstīt par nogurumu, kas var traucēt aizmigt. Lai cik jocīgi tas arī neizklausītos!
· pārrunājiet ar ārstējošo ārstu:
o UDHS medikamentu pielāgošanu.
o papildus melatonīna lietošanu
o iespējamu citu miega traucējumu klātbūtni, kurus atklājot un ārstējot, var atrisināties problēmas ar miegu.
Tāpat jāatcerās, ka šeit neiztikt bez lielas devas pacietības un sapratnes par UDHS - šie bērni nemaz nevēlās būt hiperaktīvi ( lielākoties). Viņu nespēja būt mierā nenozīmē, ka tā ir apzināta nepaklausība. Un tad, kad viņi jau desmito reizi kāpj ārā no gultas ar kādu atrunu - vislabāk vienkārši viņus uzklausīt. Sūtot prom un sakot, lai nomierinās, īsti nepalīdzēs. Lai uzlaboto esošās grūtības ar miegu, jāapbruņojās ar pacietību. Turieties stingri pie rutīnas un lēnām, bet pārliecinoši Jūs novērosiet uzlabojumus!
Psihologs, Dana Skara