Pāriet uz galveno saturu
saprastudhs
  • Sākums
  • Par mani
  • Blogs
  • Video resursi
  • Pakalpojumi
  • E-veikals
  • Kontakti

UDHS un lasīšanas prasmes

27. septembris, 2024 pl. 14:09, Nav komentāru

Screenshot_2024-09-27_at_14_02_46.png

Ja Tev vieglāk informāciju lasīt slaidu formātā, lasi šo ierakstu iekš instagram TE:

Bērniem dažādos vecumos var būt grūtības ar lasīšanu – it īpaši bērniem ar UDHS. Viņi steidzās, nepievērš pietiekami uzmanību – bieži izlasa, lasīšanas pēc, bet nespēj pateikt, ko ir izlasījuši. Tiem bērniem, kuri iet jau skolā lasīšanas prasmes un lasītā izpratne ar katru gadu paliek arvien nozīmīgākas. Bet tiem, kuri skolā vēl neiet tās JAU var sākt trenēt. 


Te atradīsi vairākas stratēģijas, kā bērnam iemācīt ar prieku izprast lasīto, dzirdēto un darboties ar šo dzirdēto informāciju. Lasīšanas prieku bērnam var iedot vecāks un tikpat labi arī to atņemt. Bet lasīt taču ir tik forši- lasiet kopā! Kad Tu pēdējo reizi lasīji Pepiju Garzeķi vai Lennebergas Emīlu – prieks garantēts, zināšanas iegūtas, ekrāni izslēgti un vakara rutīna nodrošināta.

Pirmajā klasē parasti bērni tikai mācās lasīt. Bet vēlāk jau no viņiem sagaida, ka viņi lasīs, lai mācītos, pildītu uzdevumus. Nepieciešamība saprast izlasīto, lai mācītos patstāvīgi, kļūst arvien svarīgāka ar katru nākamo klasi. Lasīšanas iemaņas ir saistītas ar ātru spēju sadzirdēt/saprast un atpazīt vārdus, kas var būt apgrūtināts UDHS un arī mācīšanās traucējumu gadījumā, kā, piemēram disleksija, kas ir viens no biežākajiem traucējumiem, kas kombinējās ar UDHS, kā arī, kas tiek nepareizi diagnosticēts, kā UDHS vai otrādāk ( par disleksiju noteikti vēl parunāsim)!

Pat pēc tam, kad bērns ar UDHS ir mehāniski iemācījies labi lasīt, viņam var būt grūtības saprast izlasīto, veidot sasaisti ar stāstu, kā arī savā galvā savietot jau izlasīto ar iepriekš zināmo informāciju.

Vai tev šis izklausās pazīstami?

Par laimi, spējas saprast izlasīto var uzlabot ar dažādiem paņēmieniem. Tie bērni, kuriem māca dažādas lašīšanas stratēģijas, ar laiku izvēlās kādu no tām, kas viņam

der labāk un pielieto turpmākajā dzīvē. Tā ka šeit nedaudz arī stāsts par

makšķeri, nevis zivi...

Tālāk pāris metodes atbalstam

1.Lasi bērnam priekšā - pat tad, ja viņš jau māk lasīt pats. Bērna klausīšanās prasmes nereti ir spēcīgākas, kā lasītprasmes. Viņš var izprast tekstu labāk, ja to dzird skaļi un klusām lasa līdzi! Sāc ar nelielu stāstu un palielini lasīšanas laiku, līdz ar to palielinot arī bērna spēju noturēt uzmanību uz lasīto. Vēl viena laba opcija ir audiogrāmatas ar lasāmo tekstu!

2. Iesaisti bērna iztēli - kamēr bērns klausās, kā Tu lasi, lūdz viņu, lai iztēlējoās notikumus vai stāstu, ko lasi, veidojot savā prātā bildes vai filmu. Pēc pāris lapaspusēm, palūdz, lai to apraksta!

3. Lūdz bērnu prognozēt notiekošo - lasot priekšā, apstājies ik pa laikam intriģējošās vietās un paprasi, kā viņš domā, kas varētu notikt tālāk. Tas liks bērnam integrēt jau dzirdēto informāciju un to, kā parasti stāsti tiek veidoti, kā arī paredzēt iespējamo iznākumu. Tas arī Tev palīdzēs labāk saprast, cik labi bērns klausās un notur uzmanību, un izprot lasīto.

4. Izrādi interesi par to, ko bērns lasa - palūdz, lai Tev izstāsta par nodaļu vai grāmatu, ko pabeidza lasīt ( Kāda bija grāmatas galvenā doma? Kas bija viņas mīļākais varonis? Kāpēc patika vai nepatika grāmata? Ja bērnam grūti izsteikties, izlasi šo grāmatu pati, lai

var veidot jēgpilnāku diskusiju par to.

5. Iedrošini bērnu pierakstīt dzirdēto - turiet blakus papīra lapu vai kladīti, kur pierakstīt stāsta galvenos punktus. Tas bērnam nākotnē noderēs arī priekš galvenās informācijas pierakstīšanas stundās, lai gatavotos kontroldarbiem. Bērnam piederošā grāmātā var ļaut arī atzīmēt galveno domu ar zīmuli vai flomasteru. Sākumā vari bērnam nodemonstrēt priekšā, kā Tu to dari.

6. Palielini bērna vārdu krājumu - jo lielāks vārdu krājums, jo labāka būs bērna izpratne. Ja zini, ka lasītajā tekstā ir vārdi, ko bērns varētu nesaprast, nodefinē tos un sniedz dažādus piemērus, lai bērns to labāk izprastu!

7. Izskaidro teicienus un parunas - bērni, it īpaši ar lasīšanas grūtībām, var visu uztvert pārāk burtiski. Dzirdot tos pirmo reizi ( kā adata siena kaudzē; ņemt vērsi aiz ragiem utt.), bērns var izbrīnīties. Pastāsti viņam, ka tas ir literārs veids, izskaidrojot, ko tas patiesībā nozīmē.

8. Māci bērnu lasīt starp rindiņām - dažreiz ne visa informācija ir skaidri uzrakstīta. Palīdzi bērnam to ieraudzīt un ietvert kopējā stāstā. Ne visiem bērniem tas viegli padodas. Piemāram: Zaķis bija priecīgs, ka atkal izdevās noskriet bruņurupuci. Nozīmē, ka zaķis jau vienreiz viņu bija noskrējis.

9. Palīdzi papildināt pamatzināšanas - ir vieglāk izprast materiālu, stāstu, ja pastāv jau kaut kādas zināšanas par šo tēmu. Palīdzi bērnam izvēlēties grāmatas vai lasāmo informāciju par tēmām, kas varētu viņu interesēt vai būtu gan interesantas, gan noderīgas mācību procesā.

10. Izveido bērnu lasīšanas pulciņu - ja tavam bērnam ir draugi, kam arī patīk lasīt līdzīgas grāmatas, saaicini viņus kopā, lai padiskutē par grāmatu, stāstu, kopīgām interesēm. Lasa pēc kārtas viens otram priekšā. Var kopā veidot lugu par to, vai izveidot kolāžu, zīmējumu vai citādi radoši izpausties.

Pēc dažādu stratēģiju pielietošanas, padiskutē ar savu bērnu, kura viņam šķiet vispalīdzošākā. Kura izraisa vairāk prieka, kura palīdz labāk izprast, atcerēties utt.

Līdzīgi šīs stratēģijas pielietojiet arī, kad ir jāpilda mājas darbi, jāizprot izlasītais, jāraksta izprastais utt.

Psihologs, Dana Skara


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Kā sagatavoties pirmajai vizītei pie speciālista?
    9. apr. 2025
  • Pirmsskolnieks un UDHS
    9. apr. 2025
  • UDHS un meli
    9. apr. 2025
  • Fiziskās aktivitātes
    14. jan. 2025
  • Temperaments kā UDHS rašanās riska faktors
    14. jan. 2025
  • UDHS BIOloģiskie rašanās riska faktori
    14. jan. 2025
  • UDHS rašanās BIOloģiskie riska faktori
    14. jan. 2025

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

Ar mājas lapas izveidi palīdzēja Patrīcija Apine ([email protected])