Pāriet uz galveno saturu
saprastudhs
  • Sākums
  • Par mani
  • Blogs
  • Video resursi
  • Pakalpojumi
  • E-veikals
  • Kontakti

Kā sagatavoties pirmajai vizītei pie speciālista?

9. apr. 2025, Nav komentāru
Screenshot_2025-04-09_at_09_24_47.jpg

Ja tev ir vieglāk uztvert informāciju slaidu formātā, lasi tālāk TE:

Nereti pamanu vecāku diskusijas par to, ka ir aizdomas, ka bērnam varētu būt UDHS vai vēl kādi traucējumi, bet nezin, ko tālāk iesākt. Šajā ierakstā mēģinu iezīmēt taku, kādu būtu vēlams iet, lai nonāktu pie pareizās diagnozes.

Lasīt tālāk »

Pirmsskolnieks un UDHS

9. apr. 2025, Nav komentāru

Screenshot_2025-04-09_at_09_12_05.jpg

Ja Tev ir vieglāk uztvert informāciju, ja tā ir pasniegta slaidu formātā, lasi ierakstu tālāk TE:

Visbiežāk UDHS diagnoze bērniem tiek piešķirta pirmajās klasēs, bet vecākiem aizdomas par to, ka viņu bērni atšķirās no vienaudžiem visdrīzāk jau būs bijušas krietnu laiku pirms tam.
🔎Savlaicīgi identificējot grūtības, ar kurām ikdienā sastopās bērns, un saprotot, ka viņa uzvedība nav tīša, bet drīzāk bioloģiski noteikta, jums ir iespēja veidot siltākas attiecības ar savu bērnu, kas būs balstītas sapratnē un līdzjūtībā, nevis kritikā un pārmetumos.

Lasīt tālāk »

UDHS un meli

9. apr. 2025, Nav komentāru
Screenshot_2025-04-09_at_08_59_42.png

Ja tev ir vieglāk uztvert informāciju slaidu formātā, tad lasi rakstu tālāk TE:

Daudziem bērniem ar UDHS, kas piedzīvo vadības funkciju deficītu, būs grūtībās ar organizēšanu, plānošanu, kaut kā uzsākšanu, mājasdarbu izpildi, garu tekstu lasīšanu, piezīmju veikšanu, uzdevumu iesniegšanu un sagatavošanos kontroldarbiem. Un gandrīz katru dienu mācību gada laikā no viņiem tas tiek sagaidīts. Tāpēc nevajadzētu brīnīties, ka bērni, cenšoties izvairīties no tā, kas viņiem šķiet nepaveicams vai prasa “mūžību”, izvairās no šiem pienākumiem, vilcinās un pat ķeras pie meliem.

Lasīt tālāk »

Fiziskās aktivitātes

14. jan. 2025, Nav komentāru
Screenshot_2025-01-14_at_15_55_26.jpg

Ja informāciju vieglāk uztvert slaidu formātā, tad turpini lasīt manā instagram kontā, TE:


 Īstenībā jau fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas mums visiem, bet bērniem ar UDHS patiešām var novērot to ieguvumu. Ilgstoši un regulāri nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm ir iespējams samazināt lietoto medikamentu daudzumu un dažos gadījumos pat atteikties no tām vispār, jo fizisko aktivitāšu iedarbība (lai gan ne tik intensīva) ir līdzīga medikamentu iedarbībai.

Lasīt tālāk »

Temperaments kā UDHS rašanās riska faktors

14. jan. 2025, Nav komentāru
Screenshot_2025-01-14_at_15_40_00.jpg

Ja Tev ir vieglāk uztvert informāciju slaidu formātā, tupini lasīt ierakstu TE:

Temperaments ir unikālas un iedzimtas psihobioloģiskas īpašības, kuras ir stabilas laikā un dažādās situācijās, un bērniem ir novērojamas jau kopš dzimšanas (Chess&Thomas, 1984). Tas ir uzvedības stils, ko indivīds konsekventi demonstrē, reaģējot uz apkārtējo vidi (Rothbart&bates, 1998) un kā rāda pētījumi, ir arī svarīgs prognozētājs dažādu psihopataloģiju attīstībā (Forbes, 2017).

Lasīt tālāk »

UDHS BIOloģiskie rašanās riska faktori

14. jan. 2025, Nav komentāru
Screenshot_2025-01-14_at_15_16_49.jpg

Ja tev ir vieglāk uztvert informāciju slaidu formātā, turpini lasīt manā instagram kontā, TE.

Šoreiz aprakstīšu sociālos jeb vides riska faktorus, kas var pastiprināt UDHS rašanos. Atgādināšu, ka neviens no manis aprakstītajiem riska faktoriem nenozīmē, ka tas ir galvenais rašanās iemesls. UDHS ir kompleksi traucējumi un visbiežāk rodas dažādiem riska faktoriem kumulējoties. Tātad var būt viens liels faktors, kā ģenētika, bet tam var pieplusoties vēl dzemdību trauma un vēlāk izteikta atstāšana novārtā un vajadzību neapmierināšana.

Lasīt tālāk »

UDHS rašanās BIOloģiskie riska faktori

14. jan. 2025, Nav komentāru
Screenshot_2025-01-14_at_15_01_43.jpg
Ja Tev ir vieglāk uztvert informāciju, lasot to slaidu formātā, pārēj pie raksta manā instagram kontā, TE

Šoreiz sākšu ar bioloģiskajiem riska faktoriem, jo kā visbiežākais riska faktors UDHS gadījumā būs ģenētika jeb pārmantojamība. Ja vecākam vai citiem bērniem ģimenē ir UDHS ( vecākiem tas ļoti bieži būs neapzināts, nediagnosticēts, jo Latvijā ar pieaugušo diagnosticēšanu mums šobrīd ļoti vāji), tad pastāv 30-80% iespējamība, ka bērnam arī attīstīsies UDHS! 

Lasīt tālāk »

Populārākie mīti par UDHS cēloņiem

19. nov. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-11-19_at_16_18_13.jpg

ja tev ir vieglāk informāciju uztvert slaidu formātā, turpini lasīt rakstu TE:

Ar šo rakstu vēlos turpināt izpratni par UDHS – šoreiz runa būs par šo traucējumu rašanos iemesliem – jeb precīzāk, kas īstenībā nav atbildīgs par UDHS rašanos. UDHS ir visvairāk pētītie attīstības traucējumi – desmitiem tūkstošu pētījumi ir veikti līdz šim, lai labāk izprastu šos traucējumus. Daļa no šiem pētījumiem ir bijuši arī par to, lai atspēkotu mēdiju radītos burbuļus par dažādiem cēloņiem. Šeit noteikti nav uzskaitīti visi, bet daži spilgtākie. Lai kļūtu par labiem bērna advokātiem, zināšanas ir jābalsta faktos!

Lasīt tālāk »

Nostiprini bērna pašvērtējumu!

19. nov. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-11-19_at_16_04_59.jpg

Ja dod priekšroku informāciju lasīt slaidu formātā, tad turpini lasīt TE:

Bērna pašvērtējums tā veidošanās procesā ir ļoti trausls. Viss tas, ko bērns ārēji dzird par sevi vai saviem darbiem, nostiprina viņā ideju par sevi kā cilvēku. Ja viņš dzird labas lietas, tad viņā nostiprināsies savas vērtības apzināšanās, bet, ja ikdienā dzirdēs tikai to, ko viņš nevar un kāds nav, tad var ierauties savā čaulā, kļūt dusmīgs uz visu pasauli, izjust netaisnību pret sevi – un uzvedības problēmas arī būs klātesošas.

Lasīt tālāk »

Kāpēc Tu nevari sēdēt mierīgi?

3. nov. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-11-03_at_15_50_26.jpg

Ja Tev ir vieglāk uztvert informāciju, ja tā ir slaidu formātā, lasi tālāk TE:

Kāda mamma man atrakstīja jautājumu – “ko darīt ar bērna krēslu pildot mājas darbus – viņš dīdoties. Laikam jau pareizāk būtu likt parasto krēslu, lai nav iespēja braukāt turpu šurpu. “ Ātbildēju īsi un apsolīju izveidot ierakstu par šo, jo noteikti būs aktuāli vēl kādam vēcakām. 

Lasīt tālāk »

Es vēlos atbalstīt, bet kā?

24. okt. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-10-24_at_17_26_42.jpg

Ja tev ir vieglāk  uztvert informāciju redzot to slaidu formātā, lasi TE:

Būt par vecāku bērnam, kurš ir savādāks, nav viegls darbs! Kādā citā ierakstā noteikti pievērsīšos arī tam, kā parūpēties pašiem par sevi, jeb analoģija ar skābekļa masku – sākumā sev, tad bērnam. Bet šoreiz vēlējos atgādināt to, kāpēc šis viss ir svarīgi. Ikdienas ritumā mēs varam aizmirst, ka mājas darbi un pienākumi, režīms un pozitīvais pastiprinājums – tas nav tikai par šodienu. Tas ir tāpēc, lai spēcinātu bērnā stratēģijas, kas būs nepieciešamas nākotnē, kad Jūs blakus nebūsiet. Tas ir par pašvērtējumu, kas bērniem ar UDHS nereti ir pazemināts un nākotnē var atturēt no dažādu iespēju izmantošanas dēļ neticības sev. Tas ir par patstāvīgu lēmumu pieņemšanu un izvēles brīvību, kas ir svarīga katram cilvēkam.

Lasīt tālāk »

Pazust laikā

24. okt. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-10-24_at_17_09_54.jpg
Ja Tev ir vieglāk lasīt tekstu, ja tas ir sadalīts pa slaidiem, turpini lasīt TE:

Iepriekšējā ierakstā par atbalsta nepieciešamību uzskaitīju vairākas prasmes, kuras ir būtiski attīstīt un stiprināt katram cilvēkam. Šajā reizē tuvāk aprakstu laika konceptu! Lielākā daļa bērnu – ar vai bez UDHS – uzrāda grūtības ar laika plānošanu un organizēšanu. Mācēt būt laikā un plānot lietas nav iedzimta prasme – katram bērnam augot ir jāatrod sava organizēšanas sistēma, kas šķiet viņam loģiska. Bērniem ar UDHS spēja plānot, prioritizēt un vadīt laiku nereti ir neiroloģiski traucēta (vadības funkcijas) un tāpēc šo spēju attīstīšana var būt apgrūtināta. Laika izpratne un vadīšana ir ļoti svarīga, tāpēc vecākam sākumā ir jāpārņem galvenās bērna laika vadīšanas prasmes – gan mācot izprast laika terminoloģiju (kalendārs, pulkstenis utt.), gan kontrolējot laiku (pulksteņi, taimeri, darāmo lietu saraksti). Lai bērnam būtu iespējams šīs prasmes ar laiku pārņemt savā kontrolē, ir ļoti svarīgi, ka viņš pēc iespējas vairāk tiek visā iesaistīts, lai var arī saprast, kas ir tas, kas priekš viņa strādā veiksmīgāk. Palīdziet bērnam trenēt jaunās prasmes ikdienā un sekojiet līdzi, ka viņam ar tām veicās.

Lasīt tālāk »

Atbalsta nepieciešamība

17. okt. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-10-17_at_15_57_59.jpg

Ja Tev ir vieglāk lasīt tekstu, ja tas ir sadalīts pa slaidiem, turpini lasīt TE: 

Ir pēdējais laiks ar šiem traucējumiem sadraudzēties – neuztvert tos kā ienaidnieku.
Uzsākot strādāt jaunā darba vietā, uzņemoties jaunus pienākumus, uzsākot jaunu karjeras pagriezienu vienmēr ir bažas, vai izdosies, vai spēšu. Bet nepadodoties, turpinot izglītoties, mācoties un apgūstot vajadzīgās prasmes, mēs varam kļūt par labākajiem savā jomā.

Lasīt tālāk »

UDHS vēsture

17. okt. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-10-17_at_15_51_05.jpg

Ja tev ir vieglāk uztvert tekstu, redzot to slaidu formātā, lasi TE:

Lai labāk izprastu kādu fenomenu, kā slimība vai traucējumi, tas ir jānovēro, jāpēta, jādefinē. Lai gan varētu šķist, ka UDHS ir mūsdienu slimība, kas saistāma ar viedtālruņiem, vecāku maigāku audzināšanu vai izlutināšanu, demokrātiskāku dzīvesveidu utt. Tomēr pētot šos attīstības traucējumus, arvien vairāk gūstam pārliecību, ka tie ir iedzimti, pārmantojami, iegūstami dzīves laikā. Bet galvenais secinājums, ka tie nav parādījušies pēkšņi. 

Lasīt tālāk »

Vai bērnam varētu būt UDHS? (skrīninga instruments)

17. okt. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-10-17_at_15_41_05-1.jpg

Ja Tev ir vieglāk uztvert saturu, ja redzi to prezentācijas formātā (slaidos), tad piedāvāju Tev to lasīt šeit: 

Padalīšos ar nelielu skrīninga testu tiem vecākiem/ pedagogiem, kuri vēl ir neskaidrībā par to, vai bērniem varētu būt šie neiroattīstības traucējumi. Tas balstīts uz slimību klasifikatora DSM-V aprakstu par UDHS simptomataloģiju. Ņem vērā, ka arī šis vēl neko nenozīmē, bet var būt kā signāls, ka laiks doties pie speciālista! 

Lasīt tālāk »

UDHS un lasīšanas prasmes

27. sep. 2024, Nav komentāru

Screenshot_2024-09-27_at_14_02_46.png

Ja Tev vieglāk informāciju lasīt slaidu formātā, lasi šo ierakstu iekš instagram TE:

Bērniem dažādos vecumos var būt grūtības ar lasīšanu – it īpaši bērniem ar UDHS. Viņi steidzās, nepievērš pietiekami uzmanību – bieži izlasa, lasīšanas pēc, bet nespēj pateikt, ko ir izlasījuši. Tiem bērniem, kuri iet jau skolā lasīšanas prasmes un lasītā izpratne ar katru gadu paliek arvien nozīmīgākas. Bet tiem, kuri skolā vēl neiet tās JAU var sākt trenēt. 

Lasīt tālāk »

Rutīna III: Miegam

27. sep. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-09-27_at_13_47_15.png

Ja Tev vieglāk informāciju lasīt slaidu formātā, lasi šo ierakstu iekš instagram TE:

Bērniem ar UDHS divas līdz trīs reizes biežāk ir novērojamas grūtības ar miegu , salīdzinot ar citiem bērniem. Viņi bieži pretojas gulētiešanai, pat ja viņi ir ļoti noguruši. Savukārt, kad viņi iekārtojas gultā, viņiem var būt grūtības aizmigt.

Lasīt tālāk »

Rutīna II, Mājas darbi

27. sep. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-09-27_at_13_32_38.jpg

Ja Tev vieglāk informāciju lasīt slaidu formātā, lasi šo ierakstu iekš instagram TE:

Kāpēc ir vajadzīga rutīna mājas darbiem?

Tas ir būtiski, lai samazinātu negatīvo komunikāciju un frustrāciju, kad runa iet par MD pildīšanu. Jo, kad bērni jau iepriekš zin, kas viņus sagaida, viņiem ir mazāka vēlme tam pretoties. Uz to norāda arī dažādi pētījumi: bērni, kuriem ir skaidrs mājasdarbu pildīšanas laiks, piemērota vieta un sniegts pozitīvais pastiprinājums, tiek labāk galā ar uzdoto.

Lasīt tālāk »

Rutīna I - rīta cēliens

24. sep. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-09-24_at_13_51_16.jpg

Ja Tev ir vieglāk uztvert informāciju slaidu formātā, lasi šo ierakstu manā instagram kontā TE.

Ikdienas trakais rīta cēliens - vai Tu arī ar tādu saskaries? Ir grūti saglabāt mieru, kad apzinies, cik daudz ir jāpaspēj šajā īsajā laika sprīdī. Vēl papildus jārēķinās ar to, ka bērni ar UDHS viegli zaudē uzmanību, aizmirst lietas, grūti pielāgojas spontāniem lēmumiem. Tāpēc šoreiz pastāstīšu par to, kā samazināt rīta konfliktus un uzsākt mierīgāk dienu!

Lasīt tālāk »

Pārmaiņas -viegli vai grūti?

24. sep. 2024, Nav komentāru
Screenshot_2024-09-24_at_13_35_02.jpg

Ja vieglāk uztver informāciju slaidu formātā, tad dodies šo ierakstu lasīt uz manu Instagram kontu TE.

IERADUMI

Vecos ieradumus nemaz nav tik viegli izmainīt, jo tos ir vieglāk uzturēt, tie notiek automātiski un ir sajūta, ka tie ir daļa no mums. Lai notiktu pārmaiņas, domāšanai jābūt vērstai uz izaugsmi un sapratni, ka būt cilvēkam nozīmē "mūžu dzīvo, mūžu mācies". Tāpat ir jāpieņem tas, ka paradumu maiņa ir ilgstošs process!

Lasīt tālāk »

Ielādēt vēl

Jaunākie ieraksti

  • Kā sagatavoties pirmajai vizītei pie speciālista?
    9. apr. 2025
  • Pirmsskolnieks un UDHS
    9. apr. 2025
  • UDHS un meli
    9. apr. 2025
  • Fiziskās aktivitātes
    14. jan. 2025
  • Temperaments kā UDHS rašanās riska faktors
    14. jan. 2025
  • UDHS BIOloģiskie rašanās riska faktori
    14. jan. 2025
  • UDHS rašanās BIOloģiskie riska faktori
    14. jan. 2025

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

Ar mājas lapas izveidi palīdzēja Patrīcija Apine ([email protected])